Koncepcja 4

Autor: inż. arch. Ewa Migatulska, absolwentka Instytutu Architektury PWSZ w Raciborzu
Promotor pracy dyplomowej: dr inż. arch. Beata Kuc-Słuszniak

Idea zakłda usytuowanie budynku tak aby możliwa była komunikacja wokół szkoły. Do samego budynku można dostać się za pomocą trzech wejść – przez szkołę, od strony przedszkola oraz, w razie samodzielnego funkcjonowania sali, od strony wschodniej budynku. Na parterze zlokalizowana została sala gimnastyczna z pełnowymiarowym boiskiem do siatkówki oraz zespół sanitarno – szatniowy. Do sali została „doczepiona” widownia, pod którą na zewnątrz wygospodarowano miejsce na rowery. Na piętrze, gdzie również można dostać się bezpośrednio z piętra szkoły, znajduje się miejsce relaksu oraz dodatkowa, mniejsza salka korekcyjna wyposażona w przenośne trybuny i specjalną ściankę, która w razie potrzeby może zostać rozsunięta odsłaniając widok na salę gimnastyczną. Taki zabieg umożliwia zmienienie sali gimnastycznej w miejsce, gdzie odbywać się mogą przykładowo artosy i wydarzenia takie jak między innymi rozdanie świadectw. Z budynku raz z zewnątrz można dostać się na dach, który został zagospodarowany w ogródek warzywny z miejscem do przeprowadzenia lekcji na powietrzu, miejsce relaksu oraz małą scenkę. Dlatego, że teren jest pochyły budynek sali gimnastycznej jest w nim częściowo „zanurzony”. Taki zabieg pozwala na stworzenie małego placyku na tyłach sali z funkcją letniego kina oraz ścianki wspinaczkowej. Dodatkowo sama działka została „postopniowana” – swoim wyglądem przypomina ciąg niskich schodków, które w pewnych miejscach są poszerzane tworząc większe przestrzenie, w których znajdują się dodatkowe funkcje – (od najwyższej przestrzeni) plac zabaw, boisko z magazynkiem, siłownia pod chmurką, podłużna tężnia z miejscem na zjedzenie posiłku oraz duży plac z małą strefą parkową.