Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Od października 2018 roku do kwietnia 2019 roku Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 4 w Raciborzu bierze udział w projekcie edukacyjnym Filmoteka szkolna Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizowanym przez RCK Dom Kultury Strzecha w Raciborzu. W ramach projektu uczniowie wyjeżdżają co miesiąc wraz z wychowawcą do kina na cykl pt. Filmowe sekrety.
W projekcie edukacyjnym uczestniczą dwie grupy wiekowe, klasa II i V. Dobór filmów dostosowany jest do odpowiedniej grupy wiekowej zarówno dla dzieci młodszych i starszych. Treści wyświetlanych filmów są dostosowane do indywidualnych zainteresowań uczniów.  Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej pozwalają na realizację różnych elementów nowej podstawy programowej.

Każdy seans filmowy wzbogacony jest krótką prelekcją i prezentacją multimedialną, która przybliża nam formę i tematykę filmu.
Podczas grudniowego spotkania odbyła się Lekcja w kinie, gdzie dzieci klasy II miały możliwość zwiedzić studio z drugiej strony ekranu. Zajęcia były bardzo ciekawe, poparte prezentacją urządzeń technicznych (stół montażowy, głośniki, projektor). Ponadto uczniowie mogli dowiedzieć się, gdzie ukryta jest ścieżka dźwiękowa, jak ważny jest dźwięk w filmie, czym jest taśma filmowa oraz do czego służy projektor. Po zakończeniu prelekcji każde dziecko otrzymało na pamiątkę część taśmy filmowej z zarejestrowanym obrazem filmowym. Wędrówka po świecie filmu zakończyła się pokazem filmów krótkometrażowych – Bohaterowie dnia codziennego, wartościowych pod względem wizualnym, muzycznym, a także przekazywanych treści. Każdy z tych filmów pokazał moc przyjaźni, dobroci i rodziny. Uczniowie często utożsamiają się z filmowymi postaciami, identyfikują się z przygodami młodych bohaterów i uczą właściwego postępowania w życiu. Czekamy na kolejny seans i dużą porcję wiedzy o filmie.

Danuta Płaczek

Comments are closed.