Rady dla rodziców

Zanim swoje dziecko zapiszesz do przedszkola sprawdź, czy
:

• Mówi tak, że Panie będą mogły je zrozumieć, a może wyręczasz dziecko w mówieniu zgadując jego potrzeby, zasypujesz je pytaniami oczekując tylko kiwnięcia głową lub sam\a mówisz jego językiem, którego nikt za wyjątkiem Ciebie i jego nie rozumie?

• Twoje dziecko bez obaw i lęku nawiązuje kontakt z nowo poznanymi osobami, którym Ty okazujesz zaufanie, umie zapytać lub poprosić o coś, a może zamiast werbalnie zgłaszać swoje prośby manifestuje je specyficznym zachowaniem?

• Potrafi samo umyć ręce, podciągnąć rajstopy, zdjąć i założyć bluzkę itp.., a może wyręczasz je w tych prostych czynnościach nie dając mu szansy na usamodzielnienie się?

• Potrafi pić z kubka i jeść łyżką, czy też rozdrabniasz mu wszystkie potrawy, a dodatkowo karmisz je zabawiając przy jedzeniu? Czy mówi, że coś mu nie smakuje? Czy umie poprosić o dokładkę?

• Odpoczywa po obiedzie – nie musi być to sen, lecz odpoczynek połączony ze słuchaniem bajek lub muzyki relaksacyjnej? (w żadnym wypadku nie może to być oglądanie TV, gdyż migający obraz nie daje odpocząć jego oczom i mózgowi).

• Potrafi zająć się zabawą, a może ani na moment nie pozwala dorosłej osobie odejść od siebie, czy też musisz je zabawiać?

• Potrafi bawić się wspólnie z rówieśnikami, nie zabiera im zabawek i nie odpycha ich, a może nie umie bawić się w towarzystwie drugiego dziecka, jest zbyt nieśmiałe lub zbyt egocentryczne?

• Jest dość sprawne fizycznie, potrafi chodzić po schodach, wspina się na drabinkę, a może męczy je chodzenie i bieganie, ?spada z niskich przyrządów lub boi się z nich korzystać?

Rady dla rodziców

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź;

• Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić;

• Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania;

• Kontroluj się, co mówisz. Zamiast: już możemy wracać do domu, powiedz: teraz możemy iść do domu. To niby nie wielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk;

• Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres;

• Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tato, rozstania z tatą są mniej bolesne;
    Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem!