Lekki tornister

Lekki tornister

Akcja edukacyjna w zakresie profilaktyki wad postawy pt. ,,Lekki tornister” ma na celu uświadomienie społeczności szkolnej, iż działając wspólnie można skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi. Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa. W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce w pozycji siedzącej dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6-9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji. Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan; Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku; Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów; Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia. 

Comments are closed.